Bazylika Mniejsza
Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
Archidiecezja Poznańska

 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska
 • Bazylika Mniejsza
  Kościół pw. Św. Mikołaja w Lesznie
  Archidiecezja Poznańska

Słowo Boże na dziś


PIERWSZE CZYTANIE  (1 Kor 12,31-13,13)Hymn o miłości Czytanie z Pierwszego listu świętego Pawła Apostoła do Koryntian.

Bracia:Starajcie się o większe dary: a ja wam wskażę drogę jeszcze doskonalszą. Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący. Gdybym też miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice, i posiadał wszelką wiedzę, ...

Czytaj całość

 • Ogłoszenia duszpasterskie

UROCZYTOŚĆ MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ - 26 sierpnia 2018 r.

 1. Dziś o godz. 6:00 wyruszyła z naszej bazyliki piesza pielgrzymka do Górki Duchownej. O godz. 11:00 na placu przy sanktuarium zostanie odprawiona Msza święta w intencji pielgrzymów dekanatu leszczyńskiego. Uroczystości odpustowe trwać będą do przyszłej niedzieli – szczegółowy program na plakatach.
 2. Serdecznie witamy ks. Tomasza Nowaka, który rozpoczyna posługę duszpasterską w naszej parafii jako nowy wikariusz. Życzymy wielu łask Bożych oraz mocy Ducha Świętego w pracy kapłańskiej w naszej bazylice.
 3. W sobotę pierwszego września wspominamy 79 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Zachęcamy do wspólnej modlitwy podczas Mszy świętych w intencji pokoju na świecie oraz za wszystkich, którzy zginęli w czasie wojny.
 4. Od soboty po wakacyjnej przerwie powracamy do zwyczajnego porządku Mszy świętych w dni powszednie – pierwsza Msza święta poranna o godz. 7:00. W tym tygodniu przypadnie pierwsza sobota września. O godz. 8:00 sprawowana będzie Msza święta wynagradzająca Niepokalanemu Sercu NMP, po której odmówimy różaniec w intencji nawrócenia grzeszników oraz za rodziny. Kapłani będą odwiedzać chorych i starszych parafian od godz. 8:30. Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie w biurze parafialnym.
 5. W poniedziałek 3 września rozpoczynamy nowy rok szkolny. Młodzież szkół średnich oraz uczniów szkoły muzycznej zapraszamy na Mszę świętą na godz. 8:00, natomiast o godz. 9:00 odprawiona zostanie Msza święta dla uczniów i pracowników Szkoły Podstawowej nr 2.
 6. Informujemy, że od poniedziałku 3 września w naszej parafii odbywać się będą katechezy przedmałżeńskie dla narzeczonych. Spotkania będą w kościele po Mszach św. wieczornych (ok. godz. 19:00).
 7. Spotkanie dla katechetów odbędzie się we wtorek 4 września po Mszy św. wieczornej.
 8. Kalendarz liturgiczny:
  • poniedziałek – wspomnienie św. Moniki,
  • wtorek - wspomnienie św. Augustyna,
  • środa – Męczeństwo św. Jana Chrzciciela,
  • sobota – wspomnienie bł. Bronisławy.
 9. Polecamy prasę katolicką – „Przewodnik Katolicki” z modlitewnikiem w cenie 6 zł.

20 NIEDZIELA ZWYKŁA - 19 sierpnia 2018 r.

 1. W przyszłą niedzielę rozpoczną się uroczystości odpustowe w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Górce Duchownej. Tradycyjnie o godz. 6:00 rano wyruszy z naszej bazyliki piesza pielgrzymka do Górki Duchownej, którą poprowadzi nasz nowy wikariusz ks. Tomasz Nowak. Suma odpustowa o godz. 11:00. Powrót indywidualny we własnym zakresie. Plan tygodniowych uroczystości odpustowych wywieszony jest w gablocie.
 2. Za tydzień w niedzielę obchodzić będziemy uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.
 3. Od wtorku w biurze parafialnym przyjmowane będą intencje mszalne na czwarty kwartał roku.
 4. Informujemy, że w poniedziałek 3 września rozpoczną się w naszej parafii katechezy przedmałżeńskie dla narzeczonych. Spotkania będą odbywały się po wieczornej Mszy św. około godz. 19:00.
 5. Kalendarz liturgiczny:
  • poniedziałek – wspomnienie św. Bernarda, opata i doktora Kościoła,
  • wtorek  - wspomnienie św. Piusa X, papieża,
  • środa – wspomnienie NMP Królowej,
  • piątek – święto św. Bartłomieja Apostoła,
  • niedziela – uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej
 6. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.

 

17 NIEDZIELA ZWYKLA - 29 lipca 2018 r.

 1. W nawiązaniu do komunikatu z ubiegłej niedzieli informujemy, że pielgrzymi Salezjańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę zatrzymają się na nocleg w sobotę 4 sierpnia w naszej parafii i przybędą do naszej bazyliki o godz. 17:00. Serdecznie prosimy o przyjęcie pielgrzymów do swoich domów i okazanie im życzliwości.
 2. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca
  • w czwartek przed wieczorną Mszą świętą będzie modlitwa przed Najświętszym Sakramentem w intencji powołań do kapłaństwa, szczególnie z naszej parafii.
  • w piątek możliwość przystąpienia do spowiedzi przez cały dzień. Nie będzie Mszy św. o godz. 17:00. W łączności z wieczorną Mszą święta odmówiona zostanie Litania do Najśw. Serca Pana Jezusa.
  • w sobotę o godz. 8:00 będzie Msza święta wynagradzająca Niepokalanemu Sercu NMP, a po Mszy świętej różaniec w int. nawrócenia grzeszników. Od godz. 8:30 kapłani będą nawiedzać chorych i starszych parafian z sakramentami świętymi. Zainteresowanych prosimy zgłaszać w biurze parafialnym.
 3. Kościół w Polsce od lat przeżywa sierpień jako czas modlitwy o trzeźwość Polaków. Zachęcamy, aby przeżyć ten miesiąc w trzeźwości, a kogo na to stać – w całkowitej abstynencji ofiarowanej w intencji osób uzależnionych od alkoholu.
 4. W ramach odpustu Porcjunkuli w sanktuarium Matki Bożej w Osiecznej franciszkanie zapraszają na Mszę święta dla dekanatu leszczyńskiego, która będzie sprawowana w sobotę 4 sierpnia o godz. 19:00. Program odpustowych uroczystości został wywieszony w gablocie.
 5. Kalendarz liturgiczny:
  • wtorek – wspomnienie św. Ignacego Loyoli,
  • środa – wspomnienie św. Alfonsa Marii Liguoriego,
  • sobota – wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, patrona proboszczów.
 6. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej: „Przewodnik Katolicki” z modlitewnikiem na miesiąc sierpień w cenie 6 zł.
 7. Zmarła nasza parafianka: śp. Kazimiera Sędłak. Polećmy wszystkich zmarłych miłosierdziu Bożemu. 

 

Konfesjonał stałego dyżuru spowiedzi

W naszej bazylice w każdy piątek można skorzystać z sakramentu spowiedzi świętej przez cały dzień w godz. 7:00 - 19:00. Dyżury pełnią kapłani z leszczyńśkich parafii według następującego porządku: 7.00 - 9.00 parafia farna pw. św. Mikołaja, 9.00 - 10.30 parafia pw. św. Antoniego, 10.30 - 12.00 parafia pw. św. Jana Chrzciciela, ... [ więcej ]


Porządek Mszy i Nabożeństw

w dni powszednie:
7.00 (za wyjątkiem lipca i sierpnia)
8.00
17.00 (w każdy 1. piątek miesiąca)
18.30

w niedziele i święta:
7.30
9.00
10.00 (suma)
11.30 (z udziałem dzieci)
13.00 (w ostatnią niedzielę po łacinie)
15.00 (w drugą niedzielę miesiąca - z udziałem dzieci przygotowujących się do I Komunii św. wraz z rodzicami)
18.30

 

Kaplica Najświętszego Sakramentu

w dni powszednie:
od 7.30 do 18.30

w niedziele:
od 14.00 do 18.30

Spowiedź Św.

w dni powszednie:
od 7.00 do 8.30
od 18.00 do 19.00

w każdy piątek - stały dyżur:
od 7.00 do 19.00

w niedziele:
podczas każdej Mszy Świętej